The Levenhuk ZOOM 1B microscope is an instrument capable of a large working distance. It is practical for studying geological samples, jewelry, biological specimens, fabrics, electronic boards, and small mechanisms. This microscope can also be used both for hobbies and professional activities, such as workshops or watchmaking laboratories.
Regarding the design, the microscope consists of a base, a vertical stand, and an optical head. It is possible to observe with both eyes; the head is slightly tilted and can be rotated 360°. The kit includes two wide-field eyepieces with 10x magnification. The optical scheme is completed by a zoom objective, which allows continuous, not discrete, modification of the microscope's magnification. The total magnification range varies from a factor of 7 to a factor of 45. Coarse focusing is available.
The microscope is equipped with two light sources: two LED lights, upper and lower. This allows the study of samples of any degree of transparency. Brightness adjustment makes it easier to choose the optimal illumination level for studying each sample. The light is powered by AC mains electricity.
The microscope body is made of metal, making it durable and robust.
Features:
- Stereoscopic (3D) image
- Variable magnification continuously adjustable between a factor of 7 and a factor of 45
- Rotatable binocular head inclined at 45°
- Large working distance: 235 mm
- Dual LED illumination with brightness adjustment and powered by AC mains electricity
The kit includes:
- Microscope
- WF10x eyepieces with eyecups (2 pcs.)
- Zoom objective: 0.7–4.5x
- Frosted glass stage
- Double-sided stage plate, white and black
- Power cable with AC adapter
- Dust cover
- User manual and lifetime warranty
Attention: For information regarding the correct mains voltage, consult the specification table. Never attempt to connect a 110 V device to a 220 V outlet or vice versa without using a voltage converter. Please note that mains voltage in the United States and Canada is 110 V, while in most European countries it is 220–240 V.
| Brand | LEVENHUK (USA) |
| Warranty, years | lifetime |
| EAN | 5905555005379 |
| Package size (LxWxH), cm | 45x34.5x37 |
| Shipping weight, kg | 5.62 |
| Type | stereo/instrumental |
| Head | binocular |
| Optical material | optical glass |
| Vertical tube | 360° rotatable |
| Head tilt angle | 45° |
| Magnification, x | 7 — 45 |
| Magnification range | up to 200x |
| Eyepiece tube diameter, mm | 30 |
| Eyepieces | WF10x/22 mm (2 pcs.) |
| Objectives | 0.7-4.5x (zoom) |
| Working distance, mm | 235 |
| Interpupillary distance, mm | 48 — 75 |
| Stage, mm | Ø95 |
| Stage movement range, mm | fixed |
| Stage features | with clips, two plates: double-sided white and black and frosted glass |
| Diopter adjustment of the eyepiece, diopters | ±5 |
| Focus | coarse (50 mm) |
| Body | metal |
| Illumination | LED |
| Brightness adjustment | yes |
| Power supply | 220 V/50 Hz |
| Light source type | upper: 3 W LED, lower: 2 W LED |
| Operating temperature range, °C | 5 — 35 |
| User level | beginners, advanced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Application | for applied research |
| Illumination position | dual |
| Research method | bright field |
| Set with case/cover/bag | dust cover |
Login and Registration Form