
Discovery Channel informs, entertains, and inspires its audience worldwide about the wonders of our planet, its diversity, and its surprises. Offering millions of people the opportunity to make new discoveries and satisfy their curiosities, Discovery provides an engaging mix of storytelling, covering multiple genres: science and technology, exploration, adventure, history, and a behind-the-scenes look at people, places, and organizations that shape the world we live in.
We are proud to present the Discovery line of optical instruments, produced by Levenhuk and sponsored by Discovery.
See a brief comparison of the Discovery microscope series »
The Discovery Pico Polar digital microscope is a biological microscope with a 1.3 MP digital camera. It can be used not only for classic microcosm observations but also to capture photos and videos of your research. This microscope will be useful for studies and is an excellent choice for scientific hobbies. It is easy to use, even a beginner will have no trouble operating it. The microscope is sold with an educational book on the microcosm.
Achromatic optics and micrometric focusing
The monocular head can be rotated 360° around the vertical axis. Moreover, it can be tilted at 30°. This is useful for prolonged and group observations, making microscope work more comfortable. The optics, including achromatic objectives and a wide-field eyepiece, are made of glass. The 40x objective is equipped with a retractable spring protective mechanism that protects the front lens from scratches. The magnification range of this microscope goes from 40x to 400x. Sharpness can be adjusted using the side knobs for coarse focusing.
Adjustable LED illumination system
The microscope is equipped with an LED illumination system with brightness adjustment. It is powered by batteries (not included) or by mains power (AC adapter included). The stage features simple clips to hold the slide. The disc diaphragm is located under the stage.
A 1.3 MP digital camera is included for photo and video capture
The 1.3 MP digital camera allows displaying the image of the sample under the objective on an external screen, taking photos, and recording videos. Everything placed on the stage falls within its field of view. The camera is installed directly in the eyepiece tube (after removing the standard eyepiece) and connects to the computer via USB cable. The included software must also be installed. Each frame resolution is 1280x1024 pixels. Videos can be recorded at 30 frames per second, enabling very smooth images. Basic image processing functions (brightness adjustment, image resizing, etc.) are also available.
The educational book 'Invisible World' is included
The educational book 'Invisible World' is a pleasant addition to the microscope: a well-written instructional guide with vivid illustrations. It contains the history of the microscope's creation, descriptions of scientific experiments that can be done at home, a list of the most interesting creatures populating the microcosm, and much more.
Features:
- Rotatable monocular head 360°
- Achromatic, magnification 40–400x 1.3 MP digital camera
- Dual and adjustable LED lighting system
- Powered by standard batteries or mains power
- Stage with clips coarse and fine focusing
- Accompanied by a colorful educational book
The kit includes:
- Microscope
- Eyepiece WF10x
- Achromatic objectives: 4x, 10x, 40xs
- Digital camera: 1.3 MP
- USB 2.0
- Software CD
- AC adapter with power cable
- Dust cover
- Educational book 'Invisible World'
- User manual and warranty card
| Brand | Discovery |
| Warranty, years | 10 |
| EAN | 5905555014913 |
| Package size (LxWxH), cm | 35x22x17 |
| Shipping weight, kg | 2.28 |
| Type | digital, light/optical, biological |
| Head | monocular |
| Optics material | optical glass |
| Vertical tube | rotatable 360° |
| Head tilt angle | 30° |
| Magnification, x | 40 — 400 |
| Magnification range | from 200x to 800x |
| Eyepiece tube diameter, mm | 23.2 |
| Eyepieces | WF10x |
| Objectives | achromatic: 4x, 10x, 40xs (spring) |
| Objective turret | for 3 objectives |
| Stage, mm | 90x90 |
| Stage movement range, mm | 0–10, vertical |
| Stage features | with clips |
| Condenser | N.A. 0.65 |
| Diaphragm | disc diaphragm (6 apertures) |
| Focus | coaxial, coarse (0.5 mm) and fine (0.002 mm) |
| Body | metal |
| Illumination | LED |
| Brightness adjustment | yes |
| Power supply | 110-240 V, 3 AA batteries (not included) |
| Power supply: batteries/internal battery | yes |
| Light source type | lower: 0.2 W, upper: 0.1 W |
| Operating temperature range, °C | 5 — 40 |
| Megapixel | 1.3 |
| Sensor element | CMOS 1/3' |
| Pixel size, µm | 2.7×2.7 |
| Video recording | yes |
| Frame rate | 30@1520x856, 30@760x428 |
| Usage position | in the eyepiece tube, instead of the eyepiece |
| Image format | *.jpg, *.bmp, *.png, *.tif, etc. |
| Spectral range, nm | 380-650 (built-in IR filter) |
| Exposure method | ERS (electronic rolling shutter) |
| White balance | automatic/manual |
| Exposure control | automatic/manual, 0.1–2000 ms |
| Software, driver | LevenhukLite |
| Programmable options | image size, brightness |
| Output | USB 2.0 |
| System requirements | Windows 7/8/10 (32 and 64 bit), compatible with Mac OS 10.12 and Linux Ubuntu 14.04, Intel Core 2 or higher processor up to 2.8 GHz, at least 2 GB RAM, USB port, CD-ROM drive |
| Camera power supply | via USB cable |
| User level | beginners |
| Assembly and installation difficulty | easy |
| Software languages | English, French, German, Polish, Chinese, Turkish, Russian |
| Video format | recording: *.wmv, *.avi, *.h264 (Windows 8 and later), *h265 (Windows 10 and later) |
| Application | school/educational |
| Illumination position | dual |
| Research method | bright field |
| Digital camera included | yes |
| Set with case/carrying bag | dust cover |
| Maximum resolution | 1280x1024 |
Login and Registration Form