The Levenhuk Wezzer BASE L80 is a wall-mounted thermo-hygrometer with a color LCD screen. Thanks to its attractive appearance and multiple functionalities, it proves to be an excellent useful gift. This instrument detects temperature and humidity both inside and outside the house, recording maximum and minimum values. Additionally, there is a weather forecast chart. Another advantage of this device is the presence of a clock with an alarm. The alarm can be snoozed for five minutes simply by pressing a button.
The Levenhuk Wezzer BASE L80 thermo-hygrometer is accompanied by a wireless remote sensor, suitable for indoor or outdoor measurements. All recorded measurements can be viewed on the base station screen, divided into various blocks of different colors. The screen is backlit, which is a bonus in low light conditions.
The control buttons are positioned on the rear panel, so no elements disrupt the simple linear design of the instrument. Both the base station and the sensor have a hole for wall mounting.
The use of alkaline batteries is recommended for the remote sensors.
Key features:
- Digital thermo-hygrometer with alarm and weather forecast
- Remote temperature and humidity sensor with a range of up to 100 meters
- Extreme weather parameter values are stored in the instrument's memory
- Backlit color screen with large colored icons
- The sensor is battery operated, the base is powered via AC mains
The kit includes:
- Thermo-hygrometer
- Remote sensor
- USB cable
- User manual and warranty certificate
| Brand | LEVENHUK (USA) |
| Warranty, years | lifetime |
| EAN | 5905555016559 |
| Package size (LxWxH), cm | 13x9x5 |
| Shipping weight, kg | 0.22 |
| Usage location | indoor, outdoor |
| Type | thermo-hygrometer |
| Incorporated features | clock, alarm, thermometer, hygrometer |
| Design | wall-mounted, digital, wireless |
| Application | for home use |
| === Delimiter === | Hygrometer (air humidity) |
| Unit of measurement | % (RH) |
| Measurement range | from 20% to 95% |
| Measurement resolution | 1% |
| === Delimiter === | Thermometer (temperature) |
| Unit of measurement | °C, °F |
| Indoor measurement range | +10...+50 °C (+50...+122 °F) |
| Outdoor measurement range | –40...+70 °C (–40...+158 °F) |
| Measurement resolution | 0.1 °C |
| === Delimiter === | Clock (time/date/calendar) |
| Clock | yes |
| Time format | 12 hours, 24 hours |
| Alarm | yes |
| Special features | alarm with 'snooze' function |
| === Delimiter === | General specifications |
| Screen type | color |
| Number of screens | 1 |
| Radio signal frequency, MHz | 433.92 |
| Radio signal range, m | 100 |
| Power supply | thermo-hygrometer: 5 V 500 mA AC adapter (not included) via USB cable (included) AAA batteries – 2 pcs. (spare, not included), sensor: AAA batteries – 2 pcs. (not included) |
| Body | plastic |
| Number of connected outdoor sensors | 1 pc. (included) |
| Backlight available | yes |
| Weather forecasts available | yes |
| Wireless sensor | yes |
Login and Registration Form