The Levenhuk MED 35T trinocular microscope is a professional optical instrument for conducting observations of the microworld using the brightfield method, with or without oil immersion, utilizing transmitted light or Köhler illumination. The microscope is perfect for detailed study of small structures and can be used for microbiological, biochemical, and clinical diagnostic studies of various complexity levels.
Planachromatic optics with infinity correction
The microscopes in the Levenhuk MED 35 series are equipped with an infinity-corrected optical system, used in professional and high-end microscopes. This system includes planachromatic objectives and allows the transmission of clear, high-contrast images with excellent flatness.
One of the most important features of the infinity-corrected optical system is that it allows the installation of additional parts in the optical path between the objective lens and the eyepiece. Additional parts include a polarizer for epi-fluorescence and devices. Overall, the modular design and ease of use make Levenhuk MED 35 microscopes optimal tools for use in various microscopy fields, for work in hematology, histology, microbiology laboratories, and much more.
Rotatable head with beam splitter
The trinocular head of the microscope consists of a visual part, inclined 30° vertically, and an eyepiece tube for mounting a digital camera (not included). The head rotates around its axis, making it convenient for group research. A beam splitter is present.
Optical capabilities
Five planachromatic lenses, at various magnifications, and widefield 10x eyepieces are used for observations. The lenses minimize chromatic aberrations, create a flat field of view, and allow observation of even very small parts of the samples. The microscope's magnification ranges from 40x to 1000x. All optical elements are protected with an anti-fungal coating. The highest magnification objectives have a spring-loaded protective mount, and the eyepieces allow diopter adjustment individually for each user. Furthermore, the 100x objectives allow oil immersion. Coarse and fine focusing are used to adjust sharpness.
Comfortable working with slides
The stage can be moved along two axes. Samples are positioned under an objective using a mechanical graduated scale. The light is positioned at the lower part of the microscope and consists of a 30 W light. Brightness is adjustable and the light is powered by AC supply.
Features:
- Magnification: from 40x to 1000x
- Trinocular head with beam splitter and widefield eyepieces
- Planachromatic lenses with anti-fungal coating
- Halogen light with brightness adjustment
- Possibility to install Köhler illumination
- Powered via AC supply
The kit includes:
- Microscope base with stand
- Rotatable trinocular head 360°
- Infinity-corrected planachromatic objectives: 4x, 10x, 40xs, 60xs, 100xs (oil) with anti-fungal coating
- Widefield eyepieces: WF10x/22 mm with anti-fungal coating (2 pcs)
- Abbe condenser N.A. 1.25 with iris diaphragm
- Filters: blue, green, yellow
- Bottle of immersion oil
- Fuse (2 pcs)
- Power cable for microscope
- Dust cover
- Camera mount
- User manual and lifetime warranty
Attention:
For information regarding the correct mains voltage, consult the specification table. Never attempt to connect a 110 V device to a 220 V outlet and vice versa without using a voltage converter. Please note that mains voltage is 220–240 V in most European countries and 110 V in the United States and Canada.
Some things that can be observed under the microscope:
The Levenhuk MED 35T trinocular microscope is compatible with Levenhuk digital cameras (sold separately). Levenhuk cameras are mounted on the optical tube in place of an eyepiece.
| Brand | LEVENHUK (USA) |
| Warranty, years | lifetime |
| EAN | 5905555005034 |
| Package dimensions (LxWxH), cm | 62x36x28 |
| Shipping weight, kg | 10.6 |
| Type | light/optical, biological |
| Head | trinocular |
| Optics material | optical glass with anti-mold coating |
| Vertical tube | rotatable 360°, with switch (beam splitter) |
| Inclination angle of the head | 30° |
| Magnification, x | 40 — 1000 |
| Magnification range | from 800x to 1280x |
| Eyepiece tube diameter, mm | 30 mm (binocular head), 23.2 mm (third vertical tube) |
| Eyepieces | WF10x/22 mm, wide field with diopter adjustment (2 pcs) |
| Objectives | Infinity-corrected planachromatic objectives: 4x, 10x, 40xs, 60xs, 100xs (oil) |
| Objective turret | for 5 objectives |
| Interpupillary distance, mm | 48 — 75 |
| Stage, mm | 180x160 |
| Stage movement range, mm | 80/50 |
| Stage features | double mechanical layer |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±5 |
| Condenser | Abbe condenser with N.A. 1.25 and iris diaphragm |
| Diaphragm | iris |
| Focus | coaxial, coarse (0.5 mm) and fine (0.002 mm), rack and pinion |
| Body | metal |
| Illumination | halogen |
| Brightness adjustment | yes |
| Power supply | 100–240V |
| Light source type | 12 V/30 W, 85–230 V AC |
| Optical filters | blue, green, yellow |
| Extra elements | collector, Köhler illumination |
| User level | advanced users, professionals |
| Assembly and installation difficulty level | complicated |
| Application | laboratory/medical |
| Illumination position | lower |
| Research method | brightfield |
| Set with case/cover/bag | dust cover |
Login and Registration Form