Customers Who Bought This Item Also Bought
NIKKO STIRLING Octa 30 3-24x56 Reticle 4-A Illuminated #NSOC32456
Special Price
€395.00
Regular Price
€515.00
Ricevi questo articolo già domani
*h24 giorni feriali
OCTA is definitely one of the most surprising new products; Nikko has indeed managed to produce scopes with 8x Zoom (!) at an incredible price level. All this without making excessive compromises on quality. This is demonstrated by the 30mm tubes, excellent fields of view, illuminated red/green reticles, multi-coated lens treatments, and precision mechanics
Technical Data Sheet:
8x Zoom
30mm
¼ inch / MOA increments (7mm@100m)
Hunting turrets
Parallax adjustment on 2-16x50
Illumination
4 Dot - glass reticle
Fully multicoated lenses
High end mechanics and performance
Click Value mm at 100m: 7
Illuminated Reticle: yes
| EAN/UPC | 9420001438311 |
|---|---|
| Manufacturer | NIKKO STIRLING |
| Manufacturer Code | NSOC32456 |
| Price | €515.00 |
| Tube | 30mm |
| Reticle | 4A |
| Magnification | 3-24x |
| Objective Diameter | 56mm |
| Illuminated Reticle? | Yes |





Login and Registration Form