The Levenhuk Wezzer BASE L70 clock-thermometer with projector is a multifunctional and stylish device, suitable for any home and perfect as a decorative accessory. With this device, you can know the time, monitor the temperature of a room, and its humidity level. The time digits are projected onto a wall or ceiling thanks to a rotating unit. This is a very convenient feature when you are about to go out: you no longer need to constantly check the time on your smartphone screen.
The Levenhuk Wezzer BASE L70 features an alarm clock with the option to set two independent alarms. If preferred, you can snooze the alarm by simply pressing a button. The convenient LCD screen displays all necessary information: time, date, day of the week, ambient temperature, and humidity level. This gadget can be powered by batteries or via AC power supply. When powered by AC, continuous backlighting of the screen is available.
Key features:
- Clock that measures the temperature and humidity of an environment
- Calendar and dual-time alarm clock with snooze option
- Stunning design with screen and rotating projection unit
- The time digits can be projected onto any flat surface
- Practical and elegant gift
The kit includes:
- Thermometer with clock
- USB cable
- User manual and warranty certificate
| Brand | LEVENHUK (USA) |
| Warranty, years | lifetime |
| EAN | 5905555016542 |
| Package size (LxWxH), cm | 16x10x5 |
| Shipping weight, kg | 0.245 |
| Usage location | indoor |
| Type | clock |
| Built-in features | clock, calendar, alarm clock, thermometer, hygrometer |
| Design | desktop, digital, wireless |
| Application | for home use |
| === Delimiter === | Hygrometer (air humidity) |
| Unit of measurement | % (RH) |
| Measurement range | from 20% to 95% |
| Measurement resolution | 1% |
| === Delimiter === | Thermometer (temperature) |
| Unit of measurement | °C, °F |
| Indoor measurement range | -10...+50 °C (+14...+122 °F) |
| Measurement resolution | 1 °C |
| === Delimiter === | Clock (time/date/calendar) |
| Clock | yes |
| Time format | 12-hour, 24-hour |
| Calendar | yes |
| Alarm clock | yes |
| Special features | 2 alarms with snooze option, seconds shown on display |
| === Delimiter === | General specifications |
| Screen type | monochrome |
| Number of screens | 1 |
| Power supply | 5 V AC adapter, 1000 mA (not included), 2 AAA batteries (not included) |
| Body | plastic |
| Available with lighting | yes |
| Lighting | 3 brightness levels |
| Projector | yes |
| Additional features | projector with adjustable tilt angle |
Login and Registration Form