The Levenhuk Vegas ED 10x42 binoculars are a powerful high-class optical tool for observations in open areas. Thanks to the extra-low dispersion optical elements, they are also suitable for professional observations. The coated lenses perfectly gather light, while the four-element eyepieces improve color rendition, sharpness, and image quality. You can use these binoculars in bad weather and adverse atmospheric conditions.
Inside these binoculars, you will find roof prisms that capture light. The optical elements are made of ED glass which minimizes optical and chromatic aberrations and transmits a true-to-life image with natural colors and good perspective. The coated lenses and four-element eyepiece increase contrast and make the image sharp and clear. Even demanding users who do not accept compromises will appreciate the image quality.
The waterproof body withstands a short period of immersion in water up to a depth of 1.5 m. Nitrogen filling protects the lenses from fogging or condensation. You can use these binoculars in extreme conditions, during sudden temperature changes, rain, or snow. The body is made of temperature-resistant, shockproof, and non-slip plastic. The binoculars fit securely in your hands and overcome all difficulties of outdoor observation.
You can mount the Levenhuk Vegas ED 10x42 on a standard 1/4" camera tripod.
Features:
- Roof binoculars ideal for outdoor observations
- Four-element eyepieces with a diameter of 23 mm
- Coated optical elements made of extra-low dispersion ED glass
- The solid plastic body is resistant to temperature changes and mechanical impacts
- Nitrogen filling protects against water infiltration
- Possible use with a tripod (sold separately)
- Stylish design with original gift packaging
The kit includes:
- Binoculars
- Objective dust caps
- Eyepiece dust caps
- Neck strap (45 mm wide)
- Hard zippered case
- Cleaning cloth
- User manual and lifetime warranty
| Brand | Levenhuk Inc., USA |
| Warranty, years | lifetime |
| EAN | 5905555001203 |
| Package size (LxWxH), cm | 25.5x22x10.5 |
| Shipping weight, kg | 1.8 |
| Prism type | roof with phase correction |
| Magnification, x | 10 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 42 |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups, eye lens diameter: 23 mm |
| Objectives | 4 elements in 3 groups |
| Optical material | ED |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Exit pupil diameter, mm | 4.27 |
| Eye relief, mm | 15.2 |
| Twilight factor | 20.49 |
| Relative brightness | 18.23 |
| Field of view, ° | 6.5 |
| Field of view, m/1000 m | 114 |
| Minimum focusing distance, m | 2.5 |
| Diopter adjustment of the eyepiece, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 74 |
| Focusing | central |
| Eyecup protection | twist-up |
| Body | plastic |
| Body filling material | nitrogen |
| Waterproof | yes |
| Moisture resistance | yes |
| Moisture/water protection level | immersion up to 1.5m and up to 3 minutes |
| Hermetic sealing design | yes |
| Operating temperature range, °C | -15 — 40 |
| Compatible with tripod | standard 1/4" thread |
| Size | classic |
| Application | field/military, hunting and fishing |
| Set with case | yes |
| Tripod mount | yes |
| Set with case/casing/bag | case |
Login and Registration Form