The Levenhuk MED PRO 600 Fluo is a professional laboratory microscope for brightfield observations or the use of fluorescence techniques. It is an excellent instrument for studying microorganisms in vivo at the molecular, cellular, and subcellular levels. The Levenhuk MED PRO 600 fluorescence microscope is a great choice for upgrading a medical or research laboratory.
The semi-apochromatic optics and wide-field eyepieces provide clear, detailed, and bright images. This microscope can be used for classical “dry” observations. Additionally, it also allows immersion technique observations. To enhance image contrast, the use of optical filters is recommended (three filters are already included). The trinocular head is inclined at 30°. The trinocular head consists of a binocular viewer and an optical tube for installing a digital camera (sold separately).
The illumination system consists of a powerful halogen lamp with brightness adjustment and a removable condenser. The fluorescence module includes filter units, a mercury lamp, and a protective screen. Light is powered by the AC mains (adapter included). The microscope is equipped with coarse and fine focusing. The stage can be moved along two axes and is equipped with a mechanical translator. The interpupillary distance is adjustable.
Features:
- For observations using fluorescence techniques
- Semi-apochromatic optics with infinity correction
- The microscope turret is designed for six objectives (with two slots for additional objectives)
- Adjustable illumination system
- Abbe condenser with N.A. 1.25
- AC power supply
The kit includes:
- Microscope
- Semi-apochromatic objectives: 4x, 10x, 20x, 40x
- Wide-field eyepieces: WF 10x/22mm (2 pcs.)
- Filters: blue, green, yellow
- UV reflection unit
- AC adapter
- User manual and lifetime warranty
Attention:
Please note that the electrical network in the United States and Canada operates at a voltage of 110V, while in most European countries it is 220–240V. For information regarding the correct voltage, please consult the specification table. Never attempt to connect a 110V device to a 220V power outlet, or vice versa, without using a voltage converter.
Some of the things that can be observed under the microscope:
| Brand | LEVENHUK (USA) |
| Warranty, years | lifetime |
| EAN | 5905555005102 |
| Package size (LxWxH), cm | 70x50x42 |
| Shipping weight, kg | 19.22 |
| Type | biological, light/optical |
| Head | trinocular |
| Optics material | optical glass |
| Vertical tube | rotatable 360°, with light beam splitter switch |
| Head tilt angle | 30° |
| Magnification, x | 40 — 400 |
| Magnification range | from 200x to 800x |
| Eyepiece tube diameter, mm | 30 mm (binocular head), 23.2 mm (third vertical tube) |
| Eyepieces | WF10x/22 mm (2 pcs.) |
| Objectives | infinity corrected, semi-apochromatic fluorescence objectives: 4x, 10x, 20x, 40x |
| Objective turret | for 6 objectives |
| Interpupillary distance, mm | 50 — 75 |
| Stage size, mm | 180x160 |
| Stage movement range, mm | 85/50 |
| Stage features | mechanical double layer |
| Condenser | Abbe N.A. 1.25 with iris diaphragm and filter holder |
| Diaphragm | iris, field |
| Focus | coaxial, coarse and fine (0.002mm) |
| Body | metal |
| Illumination | halogen |
| Brightness adjustment | yes |
| Power supply | 100-240 V, 50/60 Hz |
| Light source type | halogen lamp: 12V/30W |
| Adapter | AC adapter |
| Optical filters | blue, green, yellow |
| User level | advanced users, professionals |
| Difficulty level of assembly and installation | complicated |
| Fluorescence module | filters “G”, “B”, “BV”, “V”, “U” mercury lamp (100W) with external power supply protective screen against harmful light radiation |
| Application | laboratory/medical |
| Illumination position | underside |
| Research method | brightfield, fluorescence |
| Set with case/carrying case/bag | dust cover |
Login and Registration Form