Levenhuk Vegas ED 12x50 binoculars are an optical instrument for demanding users who expect high-quality, detailed images from binoculars that withstand extreme conditions. These binoculars are ideal for outdoor observations. You can take them with you for hunting, fishing, or trekking. The Levenhuk Vegas ED 12x50 features extra-low dispersion optical elements, four-element eyepieces, and a nitrogen-filled waterproof body.
The binoculars feature roof prisms for light collection and four-element eyepieces that increase image sharpness and contrast. All optical elements are made of ED extra-low dispersion glass that minimizes optical aberrations and offers true color rendition. The external lenses are protected by several layers of anti-reflective coating.
The binocular body is made of impact-resistant, temperature-resistant, and non-slip plastic. The binoculars are filled with nitrogen, a gas that prevents lens fogging. The hermetic design is waterproof: these binoculars survive immersion in water up to 1.5 m deep for no more than three minutes. They require low maintenance, withstand temperature changes, and are resistant to rain, snow, and mud.
Levenhuk Vegas ED 12x50 binoculars are adaptable to a standard 1/4” tripod.
Features:
- Modern binoculars with modern roof prisms
- Four-element eyepieces with a 23 mm diameter
- Extra-low dispersion optical elements and fully coated lenses
- Impact-resistant body resists accidental drops and temperature changes
- Nitrogen filling protects against water ingress
- Possible use with tripod (sold separately)
- Stylish design with original gift packaging
Kit includes:
- Binoculars
- Objective lens dust caps
- Eyepiece dust caps
- Neck strap (45 mm wide)
- Hard case with zipper
- Cleaning cloth
- User manual and lifetime warranty
| Brand | Levenhuk Inc., USA |
| Warranty, years | lifetime |
| EAN | 5905555001210 |
| Package size (LxWxH), cm | 25.5x24.5x10.5 |
| Shipping weight, kg | 2.03 |
| Prism type | roof with phase correction |
| Magnification, x | 12 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups, eyepiece diameter: 23 mm |
| Objectives | 4 elements in 3 groups |
| Optics material | ED |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Exit pupil diameter, mm | 4.19 |
| Eye relief, mm | 15 |
| Twilight factor | 24.49 |
| Relative brightness | 17.56 |
| Field of view, ° | 5.2 |
| Field of view, m/1000 m | 91 |
| Minimum focusing distance, m | 2.5 |
| Diopter adjustment of eyepiece, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 60 — 74 |
| Focusing | central |
| Eyepiece protection | twist-up |
| Body | plastic |
| Body filling material | nitrogen |
| Waterproof | yes |
| Moisture resistance | yes |
| Moisture/water protection level | immersion up to 1.5 m and up to 3 minutes |
| Hermetic sealing design | yes |
| Operating temperature range, °C | -15 — 40 |
| Adaptable to tripod | standard 1/4" thread |
| Size | classic |
| Application | field/military, hunting and fishing |
| Set with case | yes |
| Tripod mounting | yes |
| Set with case/carrying case/bag | case |
Login and Registration Form